Во која храна се наоѓаат најважните витамини?

Ако мислите дека витамините можете да ги добиете без препорака на лекар или некој соодветен за тоа, многу грешите.

Научните истражувања во текот на годините покажаа дека некои витамини треба да се избегнуваат поради тоа што може да имаат и несакани ефекти.

Подолу ќе прочитате за сите витамини што може да се внесат преку храна…

1. Мултивитамини – следете балансирана исхрана

Со децении, се сметаше дека мултивитамините се важни за целокупното здравје. Витамин Ц за “зајакнување на имунолошкиот систем”, витамин А за заштита на очите, витамин Б за да ве зајакнување на нервниот систем.

Овие витамини може да се добијат и од таблети наместо од храната што ја јадеме, но студиите покажуваат дека земањето таблети наместо храна може да предизвика оштетување на вашиот организам.

2. Антиоксиданси – Заменете ги со боровинки.

Третманот со бета каротен, витамин А и витамин Е може да го зголемаат шансите за смрт, и консумирањето на антиоксиданси преку таблети е поврзано со ризикот на заболување од рак.

Витамините А, Ц и Е се моќни антиоксиданси кои што се наоѓат во различни овошја.

3. Витамин Ц – портокали, лимони, пиперки, јагоди…

Со предозирање над 2.000мг витамин Ц може да ги зголемите шансите за камен во бубрезите.

4. Витамин Б3 – Јадете лосос, туна, цвекло.

Со години витаминот Б3 беше промовиран како лек за менталните болести и болестите на срцето, но денешниве студии велат дека овој витамин треба да се зема  главно преку храна.

5. Витамин Е – Тој е присутен во спанаќот, ореви и бадеми.

Витаминот Е е моќен антиоксиданс, но кога зеленчукот е толку богат со витамини зошто да земате апчиња наместо богата храна?!