Комитска чушка

Вкусно наполнети бабурчиња…

 

 
  • 8 средни жолти бабури
  • 300 грама шампињони
  • 300 грама урда
  • магдонос
  • сол бибер
  • маслиново масло
  • 1 чешне лук
 

1. Шампињоните се сецкаат и се пропржуваат на масло со едно ситно сецкано чешне лук.

2. Се додава урдата и се зачинува.

3. На бабурите им се отстрануваат дршките и се полнат со смесата.

4. Се редат врз готварска хартија во плех за печење и се печат на 220 степени 15-20 минути.

Автор

Branka Novkovska J.

Скопје

Македонија