Сорбет од диња

Лесен, освежувачки и природно благ десерт што мора да се проба во лето!

 
  • 1 диња
  • прстофат гоџи бобинки
  • прстофат чиа семе
 

Подготовка

1 Цела диња се става во фриз преку ноќ.

2 Следниот ден се вади 15 минути на собна температура.

3 Се мие со ладна вода околу 1 минута.

4 Се лупи кората, а потоа се сече на пола за да се отстранат семките.

5 Се сецка на помали парчиња во соодветен сад и се блендира (ние користевме рачен блендер)

6 Се сервира, а одозгора се наросува со гоџи бобинки и чиа.