Канапеи од краставица

Крцкави свежи канапеи како одлично мезе и спој со домашна ладна…

 
  • 1 краставица
  • 1 пиперка
  • 1/2 главица кромид
  • 10 ливчиња босилек
  • чери доматчиња
  • 1 ласица сок од лимон
  • бибер во зрно
  • 2 лажици маслиново масло
 

1. Краставицата се сече на колца со дебелина од околку 2 сантиметри и со лажиче лесно се задлабува од едната страна.

2. Пиперката, кромидот, маслиновото масло и сокот од лимон се блендираат.

3. Секое парче краставица се полни со малку од смесата, а одозгора се додаваат доматчињата, зрна бибер и се посолува според вкус.

Автор

Dusan Jovanovski

Скопје

Македонија