БИОкулт рецепти

БИОкулт култен видео рецепт – Зеленчук на Вок

Нутритивен и вкусен микс од зеленчук на вок масло за азиски шмек…

  • 15 мл Bio Planète вок масло
  • 1 мала зелена тиквичка
  • 300 грама буковка
  • 300 грама сејтан
  • 1 мал благ компир
  • 2 млади кромитчиња
  • босилек
  • сол и бибер

Подготовка

1. Сејтанот и буковката се сецкаат на лентички, тиквичката и компирот на коцки, а кромитчињата на тркалца.

2. Во длабока тава се налева од вок маслото на Bio Planète. Ова масло има уникатен вкус кој се должи на маслото од кикирики, сончогледовото масло и малку чили за азиски шмек. Заради високата точка на чадење возможува пржење на високи температури со задржување на нутритивните вредности.

3. Најпрво се пропржуваат кромитчето и компирот, а потоа се додаваат и останатите состојки. Кратко се пропржуваат со повремено мешање.

4. Се зачинува според вкус и се декорира со ливче босилек.

Автор

BIOkult

Скопје

Македонија