Тортиљи со грав

Вкусни лесни фишеци кои ги снемува за миг…

 
  • 200 грама варен грав
  • 150 грама пченка
  • 3 тортиљи
  • 2 лути пиперки
  • 50 грама кашкавал
  • 1 кромид
  • магдонос, сол и бибер
 

1. Кромидот се сецка на месечинки заедно со сецкани пиперки и се пропржува на масло.

2. Се додаваат гравчето и пченката и се зачинува со бибер, сол, магдонос.

3. Тортиљите се сечат на пола, од секоја половина се прави фишек и се полнат со смесата.

4. Се редат во тепсија и се наросуваат богато со рендан кашкавал. Се печат на 200 степени околу 5-6 минути да се стопи кашкавалот.

5. На здравје.

Автор

Branka Novkovska J.

Скопје

Македонија