Баба гануш

Ориентално популарно мезе, прифатено во целиот свет…

 
  • 2 модри патлиџани
  • 1 лажица таан
  • 1/2 цеден лимон
  • 2 лажици павлака
  • 1-2 чешниња лук
  • сол и бибер
  • 3 лажици маслиново масло
 

1. Модрите патлиџани се печат.

2. Печените модри патлиџани се лупат и се блендираат со сите останати состојки.

3. Толку.

Автор

Dusan Jovanovski

Скопје

Македонија