Фокача со рузмарин

Вкусното италијанско лепче може да се направи во многу варијанти, а особено ароматична е оваа со свеж рузмарин…

 
  • 700 грама брашно
  • 1 сув квасец
  • 1/2 литар вода
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка шеќер
  • свеж рузмарин
 

1. Се замесува меко тесто од брашното, квасецот, млака вода, шеќер и сол и се остава да му се дуплира волуменот, околку 1 час.

2. Во намастена тепсија и попрскана со брашно се истура тестото, а потоа со прсти се растегнува. На крај се попрскува со рузмарин.

3. Се пече во загреана рерна на 200 степени околку 45 минути, додека да направи коричка и да зарумени.

Автор

Branka Novkovska J.

Скопје

Македонија