Домашен прелив за зелена салата

Ова го правите еднаш, а ве служи повеќе пати во денот… Уживајте во пролетните свежи салати со домашно подготвен прелив.

 
 • 1 зелена салата
 • 1 јајце (по желба)

  За прелив:
  1/2 шолја маслиново масло
  сок од 1 лимон
  1 лажица сенф
  1 лажица црвено вино
  1 лажица мед
  1 чешне лук
  сол
  бибер

ПОДГОТОВКА

Сите состојки се мешаат со ситно столчено лукче. Зачинете по вкус и уживајте…

 

 

 

 

Автор

Dusan Jovanovski

Скопје

Македонија