Џем со сланина

Спремно калорично макалце кое топло ви го препорачуваме како дел од вашето планинарско мени…

 
  • 200 гр сланина
  • 1/2 главица кромид
  • 2 чешниња лук
  • 2 мали лажичиња темен шеќер
  • 2 лажици јаболков оцет
  • 2 лажици мед
  • 1 лажиче мелено сушено чили
 

1. Кромидот се сецка на ситни коцки, а лукчето се толчи, па заедно се пропржуваат на масло.

2. Се додава ситно сецкана сланина и сите останати додадоци.

3. Откако лесно ќе карамелизира се трга од оган.

Може да се чува во фрижидер до 1 месец…

Автор

Dusan Jovanovski

Скопје

Македонија