Нашето брауни

Интензивен, брз колач за љубителите на темно чоколадо…

 
 • 300гр чоколадо за готвење
 • 200гр какао
 • 200гр омекнат путер 
 • 5 јајца
 • 300гр стевиа
 • 100гр оризово брашно
 • 1 пакетче ванилин шеќер или екстракт
 • грст ореви
 • прстофат сол
 • кокос за наросување
 • малку путер за подмачкување
 

Подготовка

1 На пониска температура во соодветен сад се топи путерот, а потоа се додаваат чоколадите, па какаото. Се меша додека не стане кремаста смеса, а потоа се трга од оган. 

2 Во длабок сад се ставаат јајцата, убаво се матат, а потоа им се додава стевиата и убаво се меша.

3 Кај јајцата се додава чоколадната смеса и полека се мешаат додека не се соединат.

4 Потоа се додава полека брашното, солта и ванилата. Се меша целата смеса.

5 Смесата се истура во (намастена со путер) тава за печење колач и одозгора се наросува со оревите.

6 Се пече во рерна на 175 степени околу 25 минути.

7 Вади да се олади и наросува со кокос.