Топли тортиљи

Брзо, лесно и вкусно мезе…

 
  • 2 тортиљи
  • рендан кашкавал
  • 2 листа пршута
  • 2-3 листа зелена салата
  • црн бибер
  • оригано
 

1. Врз една тортиља се става ренданиот кашкавал, па потоа се редат парчињата пршута, листовите салата и се залинува по желба.

2. Се става во загреано тефлоноско тавче, одозгора се стиснува рамномерно втората тортиља и се пече неколкиу минути за да добие златно жолта боја, па е превртува од другата страна.