Паштета од моркови

Вкусни мачканици со доза здравје…

 
  • 5 моркови
  • 50 грама фета сирење
  • 1 лимон
  • 1 лажиче ким
  • 2-3 чешниња лук
  • 1 лажиче мед
  • сушено нане
  • 4 лажици маслиново масло
  • сол и бибер
 

1. Морковите се варат во солена вода.

2. На маслиново масло се пропржува лукот и кимот.

3. Сите состојки се ставаат во блендер и се блендира, по потреба се додава од водата во која се вареле морковите додека да се добие потребната конзистенција.

 

Автор

Dusan Jovanovski

Скопје

Македонија