Комерцијален текст

Единствен согорувач на маснотии на нашиот пазар што е погоден и за дијабетичари

Брзо и едноставно намалување на вишокот килограми без штетни последици на вашето здравје и сето тоа по прифатлива цена!

 

L-CARNITIN 100.000 на BODY WORLD GROUP е производ со проверен германски квалитет со супер вкус на ананас.

Л-КАРНИТИНОТ ДАВА НАЈДОБРИ РЕЗУЛТАТИ СО ДОБРА ДИЕТА И РЕДОВЕН АЕРОБЕН ТРЕНИНГ!

Што е Л-карнитинот?

Л-Карнитин е природен додаток во исхраната. Нашето тело го произведува во црниот дроб и бубрезите, а тој ни помага за претворање на мастите во енергија. Фигуративно, ако телото е мотор, а масти се горивото, Л-Карнитинот е маслото кое го подмачкува тој систем.

Тоа е аминокиселина која често ни недостатува во организмот, бидејќи за негова синтеза се потребни повеќе хранливи материи: лизин, метионин, витамин Ц, Б3, Б6, железо. Недостатокот на Л-карнитин во нашиот систем резултира со зголемен замор и намалено ниво на енергија, тогаш нашето тело праќа сигнали дека е гладно (бидејќи, покрај мастите и јаглехидратите представуваат извор на енергија) и се нема друг избор освен да се јаде, заради недостатокот на Л-Карнитин мастите нема да бидат искористени и така ќе дојде до зголемување на масното ткиво.

Срцето, скелетните мускули и многу други ткива не се во можност да синтетизираат Л-Карнитин, затоа и на нив им е најпотребен.

Како делува Л-карнитинот?

Неговата главна улога е да ги транспортира масните киселини во клетките, каде тие ќе се претворат во енергија, па диеталците го употребуваат за „согорување на мастите“, а спортистите за да си обезбедат повеќе енергија за тренирање. Досегашните истражувања покажуваат дека Л-карнитинот нема штетни последици по здравјето ако се зема според упатството.

Л-Карнитинот е тој кој ни овозможува трансфер на долг синџир на масни киселини во митохондриите каде што потоа може да се искористат како извор на енергија. Ако немате доволно Л-Карнитин во организмот, додатокот на Л-Карнитин ќе ве направи повеќе ентузијастички и исполнети со енергија, чувството на глад ќе се намали и ќе се подобрат функциите на телото и ќе се зголеми концентрацијата. Ако имате доволно Л-карнитин во организмот, дополнителниот нема да влијае негативно (Л-карнитин воопшто нема познати негативни и несакани ефекти), и нема да го почуствувате ефектот како тие кои што немаат доволно Л-Карнитин во организмот.

Клиничките студии покажале дека Л-карнитинот е корисен затоа што ја олеснува циркулацијата на крвта во срцето, ја подобрува неговата работа, снабдувајќи го со енергија и го подобрува функционирањето на целиот кардиоваскуларен систем и го штити мозокот од оштетување и стрес од слободните радикали. Исто така го подобрува внесот на кислород за време на физичката активност што значи дека согорувањето на вишокот масти во телото е зголемен.

Висок ризик фактор за недостаток од карнитин имаат луѓето кои се под константен стрес, кои биле изложени на хируршки интервенции, при изгореници и исцрпувачки болести кај кои се јавува недостаток од протеини, и затоа треба да земаат суплементи со Л-карнитин.

Срцето е орган кој содржи најголема количина на карнитин, кој помага во работата на срцето кое има потреба од огромно количество на енергија за нормално функционирање. Останатите бенефции од употреба на карнитинот се намалување на стапката на срцевата работа – пулсот, крвниот притисок како и нивото на маснотии во крвта. Суплементите со Л-карнитин даваат позитивни ефекти и кај третманот на Алцхајмеровата болест, при што се намалува прогресот на истата.

Состојбата позната како синдром на хроничен замор, дава симптоми од типот на константен замор, болки во мускулите и депресија. Л-Карнитинот учествува во намалување на горенаведените симптоми со зголемување на нивото на енергија во организмот.

Л-Карнитинот како внатрешен тренер игра есенцијална улога во насока на:

– Производство на енергија од масти;

– Постигнување на физичка издржливост;

– Забрзување на закрепнувањето по вежбање;

– Снабдување на срцето и имунолошките клетки со енергија;

– Спречување на таложењето на масти за време на вежбањето;

– ја зголемува мускулна маса;

– на вегетаријанците им ја враќа силата;

– спречува кардиоваскуларни болести;

– ги намалува триглицеридите и лошиот холестерол;

– помага во зголемување на тестостеронот.

Пакување од 1000мл или 66 ДОЗИ (за повеќе од 2 месеци) ПО ЦЕНА ОД САМО 950 денари!!!

Препорачана доза: Измешајте 15 мл со/до 150 мл вода, 30 минути пред физичка активност, или еднаш во текот на денот.

Производот е наменет за возрасни како додаток во исхраната. Чувајте го надвор од дофат на деца. Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. 

Автор

PBCMK

Скопје

Македонија