Макало со амарант

Ако ви здосадија класичните макала можете да го пробате ова вкусно и несекојдневно макало со амарант што тешко ќе можете да го оставите додека не го снема.

 
  • 100г био амарант
  • 200г вода
  • 1 кромид
  • 75г фета сирење
  • 1 лажичка шафран
  • 1 лажичка путер
  • 1 лажичка мелен лен
  • магдонос
  • босилек
  • бибер
 

Подготовка

1 Водата со путерот се проварува.

2 Се додава амарант заедно со шафран, бибер и магдонос.

3 Се лади и се додава сецканиот кромид кој предходно лесно се пропржува.

4 На крај се додава сирењето и ленот и се промешува за да се добие хомогена смеса.

Вкусното макало (ако остане) може се чува во фрижидер барем една недела и да се конзумира по потреба.

 

Автор

Dusan Jovanovski

Скопје

Македонија