Цезар во вегетаријанско издание

Вусна, лесна, брза и хранлива! Оваа салата има уште многу повеќе епитети, ама да не должиме многу, туку да фатиме вилушките…

 
 • За едно лице:
 • 3-4 листа зелена салата
 • 1 јајце
 • 5-6 маслинки
 • 1 парче интегрален леб
 • 1 чешне лук
 • парче бело сирење
 • 1 лажица пармезан
 • 1 лажица балсамико
 • 1 лажица масло од лен
 • сол и бибер според вкус
 

1. Јајцето треба да биде тврдо варени и изладено, па почнете со него.

2. Салатата се цепка на крупни парчиња, а лепчето се потпекува во рерна или на тостер да крцка, па се сече на триаголници.

3. Јајцето се сече на четвртинки, се ситнат маслинките на тркалца и сирењето на коцки.

4. Во подлабока чинија за служење, прво се става зелената салатам па крутоните и одозгора јајцето сирењето и маслинките.

5. Се зачинува со оцет и масло, се наросува бибер и сол, па се попрскува со истолчено лукче и пармезан.

Автор

Branka Novkovska J.

Скопје

Македонија