Велигденски јајца во доматен сос

Со овој рецепт, во еден здив, ќе ги суредите заостанатите велигденски јајца…

 
  • тврдо варени јајца
  • 200 мл доматно пире
  • 2 кромитчиња
  • 2 чешниња лук
  • 50 грами сирење
  • оригано, морско оревче
  • 2 лажици сенф
 

1. Кромидот и лукот се сецкаат и пропржуваат на малку масло, се налева доматното пире.

2. Јајцата се сечат на половинки и им се вадат жолчките. Жолчките, сирењето и сенфот се мешаат за да се добие густа паста.

3. Со пастата се полнат половинките од белките и се наросуваат со морско оревче, бибер, оригано.

4. Се редат во тавче, каде претходно се става доматиниот сос и се пече во рерна 15 минути на 200 степени.

Автор

Dusan Jovanovski

Скопје

Македонија