Димена скуша во маринада

Гурмански оброк богат со омега 3 масни киселини…

 
  • 2 парчиња димена скуша
  • 2 лимони
  • 2 гранчиња рузмарин
  • 1 кромид
  • 2 чешниња лук
  • 1/2 чаша бело вино
  • 4 лажици јаболков оцет
  • 4 лажици маслиново масло
  • бибер 
 

1. На скушата и се лупи кожата и се отстрануваат крупните коски.

2. Кромидот се сецка, лукот се толчи и во подлабок сад се соединуваат сите состојки.

3. Се цеди сок од лимон во садот, а една половина лимон се сецка на парченца и се додава.

4. Сол не се додава, бидејќи димената скуша е веќе посолена.

5. Парчињата се прелеваат со маринадата и најдобро е да се завиткаат во фолија. Така преноќуваат во фижидер, а потоа се спремни за дегустација.

Автор

Dusan Jovanovski

Скопје

Македонија