Потпечени макарони со пелати од тегла

Домашно подготвени или од продавница, пелатите се одличен партнер на тестенините, а босилекот го дополнува вкусот до едно големо „мама миа“…

 
  • 1 кесичка макарони
  • 300 грама пелати
  • 2 кромитчиња
  • 2 чешниња лук
  • сушен босилек
  • 100 грами кашкавал
  • сол и масло за готвење
 

1. Кромидот се сецка на месечинки, а лукот се толчи со босилекот, ние користевме сушен босилек, но подобро е ако имате свеж.

2. Кромидот и лукот се пропржуваат, а потоа се додаваат пелатите.

3. Макароните се варат во солена вода според упатството на производителот и се цедат од водата.

4. Во подлабок сад за печење, се ставаат макароните, а одозгора се прелева смесата од пелати. 

5.За крај, крупно се ренда кашкавал и се потпекува во загреана рерна додека кашкавалот убаво да се стопи и зарумени.

Автор

Branka Novkovska J.

Скопје

Македонија