Ананас на путер

Брз и лесен десерт…

 
  • свеж ананас
  • путер
  • суво овошје
  • мед
  • ливчиња нане
 

1. Ананасот се лупи и се сече на резанки, му се отстранува средниот дел со остро ноже или најдобро со мала кружна модлица.

2. Во заграна тава, се растопува путерот и се пржат резанките ананас, додека да пожолтат од двете страни.

3.Се прелива со малку мед, сецкано сушено овошје , ливчиња нане и се севира.

Автор

Branka Novkovska J.

Скопје

Македонија