Орешник

Или слободно може да го наречеме солена баклава. Се подготвува во западните делови од земјава и тоа ексклузивно како дел од менито на Бадниковата вечера, а внатре домаќинките го ставале и паричето кое носи бериќет. 

 

 
  • 800 грама кори
  • 400 грама ореви
  • 2 лажички сол
  • 400 мл вода
  • масло за готвење
 

1. Оревите се сецкаат на крупно и во длабок сад се залеваат со вода, сол и малку масло

2. Во намастена тава се редат кори да го покријат дното и се гужваат, а над нив се попрскуваат ореви.

3. Постапката се повторува се додека не се потрошат корите и се завршува со кори без мастраф.

4.Орешникот се пече на 200 степени додека не зацрвени.

Автор

Branka Novkovska J.

Скопје

Македонија