Чорба со тиквички

Лесна и вкусна…

 и
  • 2 тиквички
  • 1 морков
  • 1 лажица путер
  • 2 лажици брашно
  • 1 чаша млеко
  • 5 чаши вода
  • сув или свеж копар
 

1. Тиквичките и морковот се рендаат на крупно.

2. Во тавче, се растопува путерот, а потоа тиквичките и морковот се пропржуваат да омекнат.

3. Се зачинува со сол и бибер, се додава брашното.

4. Се налева чаша млеко и се налева и водата, па се заедно се вари околу 10 минути. На крај се додава копар.

Автор

Branka Novkovska J.

Скопје

Македонија