Време е да си каснеме од хранливите есенски зеленчуци

Салата со цвекло, јаболко и бело сирење

Соединување на зеленчук, овошје и сирење… перфектно!

 
  • 2 варени цвекла (нелупени)
  • 1 кисело јаболко
  • 20г ореви
  • 5 суви сливи
  • 10г семки од тиква
  • 1 лажичка Extra virgin маслиново масло
  • 50г бело овчо сирење
 

Подготовка

1. Исечете ги цвеклата на големи парчиња, ислупете ги јаболките и исецкајте ги на парченца.

2. Помешајте ги заедно со оревите, семките од тиква, сушените сливи и маслиново масло.

3. Послужете ја салатата со мали парченца бело сирење одозгора.

 

 

 

 

Автор

Ilze Timi

Скопје

Македонија