Коктел дуел

Два смути коктели сo основа на ананас… Која варијанта би ја избрале? Едноставно се подготвуваат, а нутрициски ќе ве вивнат за престојниот ден. 

 
 • грст малини
 • 1/2 свеж ананас
 • парченце рендан свеж ѓумбир
 • 1 лажичка мед
 • 1 лажичка чиа семе
 • 1/2 банана
 • вода
 • сок од 1/2 лимон
 

Подготовка
(Црвена варијанта)

1. Се лупи ананасот и се сецка на мали парчиња.

2. Сите состојки се блендираат додека не се добие хомогена смеса.

 

 
 

 
 • 1/2 свеж ананас
 • 1/2 банана
 • парченце рендан свеж ѓумбир
 • 1 лажичка чиа семе
 • 1 лажичка турмерик (куркума)
 • 1 лажичка мед
 • 1 лажичка цимет
 • вода
 • опционално може да ставите и лажичка кокосово масло
 

Подготовка
(Жолта варијанта)

1. Се лупи ананасот и се сецка на мали парчиња.

2. Сите состојки се блендираат додека не се добие хомогена смеса.