Тавата на Рататуи

Сезонски обоен зеленчуков рецепт…

 
  • 1 модар патлиџан
  • 1 млада тиквичка
  • 1 црвен кромид
  • 2 компири
  • 1 голем домат
  • 1 пиперка
  • сол, бибер, маслиново масло
  • прелив: сок од 1/2 лимон се меша со лажичка мед и кора од 1 рендан лимон
  • 50 грама кашкавал
 

1. Зеленчукот се мие темелно и се лупи по потреба, се сечка на кругови.

2. Крукчињата зеленчук се редат во огноотпорен сад. Зачинувате по вкус со сол и бибер, се налеваат 100 мл вода и неколку лажици маслиново масло.

3. Тавата се пече на 200 степени 45 минути, а потоа се додава ренданиот кашкавалот и преливот од лимон и се допекува уште 5 минути.

Автор

Branka Novkovska J.

Скопје

Македонија