Миризлива салатка

Освежителна салатка за секаква комбинација…

 
  • 3 кромиди
  • 1 китка магдонос
  • сол бибер
  • маслиново масло
  • 1 лимон
  • 1 лажица јаблков оцет
 

1. Кромидот се сецка на полумесечинки.

2. Во длабок сад се комбинраат кромидот и ситно исецканиот магдонос, се налева сок од 1 лимон.

3. Се зачинува по желба со маслиново масло, сол и бибер.

Кромидот е богат со витамин Ц, пиридоксин и диетални влакна, но најголемата полезност од кромидот лежи во неговиот фитохемиски профил.

Автор

Dusan Jovanovski

Скопје

Македонија