Зелени канелони во црвен сос

Лесна летна варијанта за полнети канелони.

 

 
  • 1 кутија канелони
    3 јајца
    400 грама кравјо сирење
    15 листови блитва
    500 мл домашен доматен сок
 

 

1. Во длабок сад се ситни сирењето и се меша со јајцата и исецканата блитва.

2. Смесата се зачинува со бибер и сол по потреба.

3. Канелоните се полнат со приготвената смеса и се редат во подлабок сад за печење.

4. Во садот за печење врз канелоните се налева доматното пире и се печат 30 минути на 200 степени целзиусови.

Автор

Branka Novkovska J.

Скопје

Македонија