Мацкало со грашок

Оди со леб, оризовки и слични додатоци за мачкање, а уште поубаво ќе оди како мезе со пијалоци при спортско финале. 

 
  • 350г грашок
  • сок од 1 лимон
  • рендана кора од лимон
  • 1 чешне лук
  • 1 рака листови од нане
  • 2 лажици таан
  • 4 лажици маслиново масло
  • морска сол по желба
 

Подготовка

1. Грашокот се вари и се лади.

2. Заедно со останатите состојки се блендира додека не се добие смеса како намаз.