По трет пат државен првак на Македонија

Хет-трик на Идризи на Државното карате првенство на Македонија

Идризи по трет пат државен првак во кумите и вицепрвак во кати.

 

Во недела 11.05.2014 во Кавадарци се одржа државнотот првенство во карате за деца од 11 до 14 години. Двократниот балкански првак Абдурахим Идризи ги бранеше државните титули во кати и борби.

После четири одлични борби тој страна трет пат едноподруго државен првак, а во кати после одличните изведби на крај мораше да се задоволи само со сребрен медал, иако според присутните експерти Идризи беше далеку подобар од противникот од кој загуби со 3-2.

После овој прекрасен резултат, сега сум дел од репрезентацијата на Македонија и ќе ги бранам боите на Балканското првенство во Турција.