Домашен сируп од глуварче

Едноставен сируп за пролетна генералка на телото и појак имун систем…

 
  • 4 шаки цветови од глуварче
  • 1 кг кафеав шеќер
  • 1.5 литри вода
  • сок од 2 лимони
 

Подготовка

1. Цветовите се одделуваат од дршките, се ставаат во сад со вода и се доведуваат до вриење околу 10-15 минути.

2. Сварените глуварчиња убаво се процедуваат низ чиста газа, а за да извадите максимум чај можете прво да ги изблендирате па да ги прецедите, исто преку газа.

3. Во процедената течност се става шеќерот и се врие до густина на сируп, а на крај кога ќе се подолади се додава сокот од двата лимони.

Се чува во стаклено шише и се употребува по една лажичка наутро и навечер. За оптимален ефект треба да се употребува во период од 3-4 недели. Се препорачува за прочистување на организмот од токсини и за зајакнување на имунитетот.

Автор

Martina Mileva

Штип

Македонија