Брзо, лесно и едноставно

Блитва со соја шницли и печурки

Вегетаријански оброк што нема да ви одземе многу време и е превкусен!

 
  • Порција за четворица!
  • 1 пакетче соја шницли
  • свежи печурки
  • свежа блитва
  • кашкавал
  • малку масло
 

Подготовка

1. Ставате пакетче соја шницли да се сварат.

2. Во меѓувреме сецкате свежи печурки и ги пропржувате. Зачини по желба.

3. Откако ќе се сварат шницлите ги оставате малку да се оладат, а потоа ги сечете на покрупни коцки.

4. Ги додавате во тавата со печурките и ги пржите дополнителни 5 минути.

5. Во сад за печење најдолу редите еден ред од цели листови свежа блитва, врз тој ред нанесувате од смесата со соја и печурки, па потоа повторно блитва и сè така додека не го наполните или пак не ви се потроши смесата. 🙂

6. Најгоре рендате кашкавал и кршите едно јајце (по желба). Попрскувате со масло, и на дното сипувате малку вода за да не ви загори блитвата. 

7. Печете на 250 степени, околу 15-тина минути.