Кескул

Далеку од сите традиционални шербетни турски десерти…

 
  • 5 дл ладно млеко
  • 50 грами кокос
  • 60 грами брашно
  • 1 ванила
  • 1 лажица путер
  • се засладува по вкус со
    шеќер, агаве сируп, мед
 

Подготовка

1. Во тенџере се мешаат сите состојки, освен путерот, и се става на шпорет да се вари, постојано мешајќи за да не се направат грутчиња.

2. Кога ќе проврие – се згуснува – се трга од шпоретот и се додава путерот. Се меша за да се стопи путерот.

3. Се дели во украсни чинивчиња, се остава 2-3 часа да се олади во фрижидер и се украсува по желба со мелени лешници, ореви или бадеми.