Салата со булгур

Од исток кон запад булгурот си е познат по своите здравствени придобивки, а оваа салата дополнително ќе ве освежи со витамин Ц од портокалот. 

 
  • 200 грама булгур
  • 3 портокали
  • 1 китка магдонос
  • морска сол
  • маслиново масло
 

Подготовка

1. Булгурот се вари во солена зовриена вода околу 10 минути и се трга на страна за да набабри.

2. Портокалите се лупат и се сецкаат на коцки, магдоносот се иситнува.

3.Се мешаат со исцедениот булгур и салатата се полева со неколку лажици маслиново масло.