19 медали за нашите борци на БЏЏ турнирот во Ниш

Вчера во Ниш се одржа традиционалиот турнир во бразилска џиу џица на кој настапивме со 20 натпреварувачи. И овој пат во тимот имаше членови на кои ова им беше прво натпреварување. Освоивме 19 медали и го совоивме ВТОРОТО место во тимско натпреварување.

Златни медали освоија:

– Селма Биберовиќ – 2 златни медали (една во категорија и една во апсолутна категорија) – – плави појаси;

– Владимир Величков – плави појаси.

Селма доминираше во сите борби и сите ги заврши експресно со зафат на раката (арм бар) и освои две златни медали. Анреј Петрушевски имаше 5-6 борби за да го освои златниот медал во категорија и истотака имаше неколку борби во апсолутна каде што во финалето загуби.

Двајцата наши млади надежи Никола Костадиновски и Александар Дончевски се покажаа во право светло. Двајацата се закитија со златни медали, а Дончевски заслужено го освои и бронзениот медал во борби со потешки и повозрасни противници. Стефан Пецевски имаше неколку победи, но во финалето загуби.

Ристо Јанев иако во последно време е поретко присутен на нашите тренинзи поради работни обврски повторно се закити со златен медал. Гоце Тодоровски во финалето загуби од победникот во апсолутна категорија. Истотака, Никола Петрески загуби во финалето и зема сребрен медал. Владимир Величков имаше квалитетни борби, но во полуфиналето загуби и мораше да се задоволи со бронзен медал.

Стефан Митров имаше неколку борби каде што беше победник, но загуби во полуфиналната борба, а во борбата во апсолутна категорија во борбата во која беше далеку подобар од својот противник беше дисквалификуван поради изведување на забранет зафат во борбите за бли појаси.

Во најсиланата категорија, борбите во виолетови појаси настапи Алексовски Ивица кој со 39 годишна возраст во својата втора борба во бразилска џиу џица воопшто,се бореше со далеку поискусен противник и помлад и ја загуби борбата на поени. Сакајќи да поентира од позиција изведе едно превртување, но судијата му додели поени на противникот.

Истотака во оваа борба имаше интересен момент. Борбите за виолетови појаси траат 7 минути ( бели појаси 5 минути, плави појаси 6 минути ), па пред крајот на самата борба од главната записничка маса интервенираа и додадоа уште две минути, па борбата продолжи и на крајот Алексовски загуби на поени.

Се` на се` овој турнир помина според планираното. Не го освоивме пехарот за најдобар тим, но мора да напоменеме дека 5 наши натпреварувачи не учествуваа во борбите во апсолутна категорија.

Следен турнир на кој ќе учестува нашиот тим ќе биде MACEDONIAN BJJ OPEN 2014 кој б требало да се одржи на крајот од месец мај.