Гулаш со буковки

Едноставен, допадлив, неодолив начин да ги разбиете стереотипите за гулаш.

 
 • 500г буковки
 • 2 кромид
 • 2 морков
 • 2 компир
 • 4-5 чешниња лук
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица буковец (може лут)
 • магдонос
 • природна сол
 • бибер
 • 4 лажици маслиново масло
 

Подготовка

1. Буковките се сечат на крупни ленти.

2. Морковите и компирот на крупни кругови и коцки, а кромидот на месечинки.

3. Се зачинува со бибер и сол и се полеваат со околу 500-700мл вода. 

4. Тенџерето се покрива и гулашот се вари околу 45 минути. 

5. Пред крај се додава сецканото лукче и магдоносот.

6. Кога ќе се излади малку се додава и маслиновото масло.

Автор

Branka Novkovska J.

Скопје

Македонија