Тиквени Њоки

Пријатен појадок за еден спортски исполнет ден. 

 
  • 500г варена тиква
  • 150г брашно
  • 1 јајце
  • 2 лажици маслиново масло
  • 80г рендан кашкавал
  • мускатно оревче
  • природна сол
  • цимет
 

Подготовка

1. Сите состојки се мешаат, се блендираат и се замесува смеса.

2. Се формираат њоки со лажици и се варат постапно во зовриена солена вода.

3. Кога ќе бидат готови тие самите ќе испливаат на површина.

 

Автор

Branka Novkovska J.

Скопје

Македонија