Веге сарми од грав

Зимски вегетаријански ручек со многу хранливи придобивки.

 
 • (2 порции по 3 средни 
 • сарми)
 • 150г бел грав
 • 1/2 кисела зелка (средна големина)
 • 1 страк праз
 • 2 чешниња лук
 • суви пиперки
 • дафинов лист
 • масло
 • природна сол
 • бибер
 

Подготовка

1. Гравчето се вари без сол и се исцедува.

2. Во тавче на заграно масло се пропржува празот и лукот (предходно ситно исецкани), а на крај се додава гравчето, сол, бибер и лесно се мешаат.

3. Се виткаат сармите со смесата и се редат во плех или керамички сад. 

4. Одоздола се посипува ситно сецканата зелка, па сармите, а одозгора се става црвена пиперка и дафинов лист.

5. На крај, садот се покрива со два поголеми листови зелка.

6. Одозгора се полива со малку јува и неколку лажици масло.

7. Се пече во рерна на 180 степени, додека не испари течноста.

Автор

Branka Novkovska J.

Скопје

Македонија