Сицилијанска салата

Зимска, свежа и несекојдневна салата. За здравствените бенефити нема потреба да дискутираме. 

 
  • 2 портокали
  • 1 кромид
  • магдонос
  • маслиново масло
  • хималаска сол
  • бибер
 

Подготовка

1. Портокалите се лупат, се сечат напречно и се редат во чинија.

2. Се прелеваат со ситно сецкан (на месечинки) кромид и со магдонос

3. На крај, цалатата се зачинува со сол, бибер, и со маслиново масло.