Зимска идила

Чорба од брокула

Наменета за ладните зимски денови, за стоплување и најадување.

 
  • 1 средна брокула
  • 1 среден кромид
  • 3 чешниња лук
  • 300 мл вода
  • сол, бибер
  • маслиново масло
  • гранче рузмарин
  • парче интергрален леб
 

Подготовка

1. На среден оган во добро загреано тавче на масло се пропржуваат исецканиот кромид и лукчето.

2. Во истото тавче се додава брокулата, иситнета, на помали цветчиња. Ние користевме виолетова брокула за екстра шаренило, но и стандардната зелена ќе заврши одлична работа.

3. По кратко запржување на брокулата и состојките, се префрлаат во блендер или во тенџерче ако користите рачен блендер. Се налева вода, се зачинува и се блендира смесата до чорбеста конзистенција.

4. Парчето леб се сецка на поситни коцки и се запекува кратко на 200 степени за да стане крцкаво. 

Автор

Martina Mileva

Штип

Македонија