Виолетова касерола

Феноменална вечера за споделување со пријателите, цимерите, домашните, љубените, а како главен актер, виолетовата брокула (или карфиол, не сме сигурни). Прсти да излижеш.

 
  • 1 средна виолетова брокула
  • 200 мл млеко
  • 2 лажици брашно
  • 2 лажици путер
  • 150 грами биено сирење
  • 4 лажици ситно рендан пармезан
  • сол, бибер, сушено нане
 

Подготовка

1. Најпрво се подготвува бешамел сосот. На тивко се растопува путерот и се додава брашното, се запржува додека да зарумени и се налева млеко. Повремено се меша, додека сосот да се згусти.

2. Брокулата се разделува на поситни цветчиња и убаво се измива. Се реди во тавче за печење.

3. Одозгора се полева со згуснатиот бешамел, се редна биеното сирење и се додава пармезанот.

4. Зачинуваме по желба и се пече на 200 степени околу 20 минути, првите 15 тавчето е покриено со фолија, последните пет минути фолијата се отстранува за сирењата да добијат златна боја.