Есенска салата

Бон апетит! 

 
  • 6 црвени пиперки
  • 100г сирење
  • 1 лимон
  • китка свеж босилек
  • 2-3 чешниња лук
  • маслиново масло
  • морска/хималаска сол според вкус
 

Подготовка

1. Пиперките се печат и лупат, а потоа се цепкаат по должина. 

2. Сирењето се дроби, босилекот се сецка на потенки парченца и се додаваат на пиперките.

3. Кората од лимонот се ренда, додека сокот се цеди и салатата се зачинува со него.

4. Лукот се ренда и се додава на крајот.

5. Салатата се зачинува и лесно се промешува.

6. Љубителите на луто можат да додатат и лути пиперки.