Зеленчуково смути за квалитетен имунитет

Здраво подесен стартер на денот за имунолошко бустање, освежување и детоксификација во овој период на настинки и вирози. 

 
  • 1 средно цвекло
  • 3 средни моркови
  • 4-5 лестови блитва
  • 1/2 авокадо
  • 1 лажица чиа семе
  • 1/2 сок од лимон
  • мало парче корен од ѓумбир
  • интегрален експандиран ориз
 

Подготовка

1. Цвеклото се лупи, а потоа заедно со морковите се сечкаат на помали парчиња.

2. Сите продукти, освен експандираниот ориз, се ставаат во блендер и се пасираат додека не се добие хомогена смеса.

3. На крај се додава и оризот наместо леб. Можете да додадете и варен ориз (видот нека биде по ваш вкус)