Летна грав салата

Хранлива салата која што може да го менува и ручекот во летните денови. 

 
 • 300г грав
 • 1 зелена пиперка
 • 1 црвено пиперче (луто)
 • 1 чешне лук
 • 1 кромид
 • 6-7 шери домати
 • 1 морков
 • куркумин
 • целер и магдонос
 • маслиново масло
 • бибер и морска/хималајска сол по желба
 • 1 лажица јаболков оцет или сок од цеден лимон
 

Подготовка

1. Гравчето се вари и се цеди.

2. Сите состојки се ситнат, пиперчињата поситно, морковот на ренде, а доматчињата се сечат на две половинки.

3. Потоа се додаваат останатите миродии, а на крај маслото и оцетот/лимонот. 

4. Се меша пополека и се украсува со китка магдонос.

Автор

Dusan Jovanovski

Скопје

Македонија