Кога ПМС напаѓа возвратете со (правилна) храна

Да не мора вашиот љубен да пронаоѓа скривници или да се исселува од планетава, пробајте симптомите од хормонските флуктуации да ги смирите преку желудникот, ама на правилен начин.

Правилната и балансирана исхрана може да ви помогне да се соочите со симптомите од предменструалниот синдром, а ако го направите правилниот избор, дури и страшните потреби за храна нема да резултираат со вишок килограми по стишувањето на хормоните.

Магнезиумско решение

Драстичен намалувач на симптомите на ПМС-от на еден многу едноставен механизам. Магнезиумот ги покачува нивоата на хормонот на среќа во организмот т.е. серотонин и со тоа создава чувство на задоволност и среќа. Гравот, грашокот, спанаќот и полнозрнестите пецива изобилуваат со магнезиум.

Б комплекс против комплесни ситуации

Мала доза свежнување со Б витамини помага во ослободување од чувството на премореност и депресија, а исто така и помага во намалување на стресот. Со комплексот на Б витамините изобилуваат бананите, пилешкото, слаткиот компир, јајцата.

Правилниот избор

За време на предментуалниот синдром потребите од храна се зголемуваат за 100-200 калории. Овие калории надоместете ги со ореви, кикирики или сончоглед наместо чипсови и грицки или пак сложени јаглехидрати како кафеав ориз, овесни снегулки наместо чоколади и слатки. Храната богата со влакна ве одржува сити подолго време.

  • Никогаш не дозволувајте малата болка и подуеност во стомакот да ве спречат да бидете физички активни. Никаков ПМС не е причина и контраиндикација за една доза вежбање. Напротив може да имате само бенефит, да ја намалите подуеноста и да се чувствувате задоволни.