Розе смути задоволство

Летото изобилува со овошје, а фаворит за разладување се разбира дека е лубеницата! Може да се искористи во многу комбинации, а ние ја смисливме оваа… супер освежителна и хранлива. 

 
  • 1 месечинка ладна лубеница (може да додадете мраз ако не е ладна)
  • 1 шолја рибизли
  • грст урми
  • грст бадеми и ореви
  • мал корен од ѓумбир
  • 1 лажица чиа семе
  • мала китка свежа мента

 

Подготовка

1. Лубеницата се сецка на помали парчиња и се чисти од семките. Рибизлите се чистат од дршките.

2. Се ставаат сите продукти во блендер и се пасираат додека да се добие хомогена смеса.

3. На крај се попрскува со малку од останатото чиа семе и се украсува со мента. 

Уживајте во освежителниот летен напиток!