Ренова салата

Салата за здравје, вкусна, лута и колоритна. 

 
  • 1 корен од рен
  • 2 цвекла
  • 2 јаболка
  • 2 варени јајца
  • 1 кисела краставичка
  • 2 чешниња лук
  • 1/2 шолја павлака
  • сол и останати зачини по желба
  • ладно цедено масло
 

Подготовка

1. Лукот се толчи со сол, а потоа се додава и ренот (ситно исецкан) и заедно се дотолчуваат.

2. Потоа се додаваат и останатите состојки, изрендани. 

3. Се зачинува според вкус и спремна е зак онзумација.