Смути епизода со кајсии и бобинки

Во сезоната на многу овошки и зеленчук, особено во пикот на кајсии и дел од бобинестото овошје, смативме едно смути за здравјето да пука во позитива!

 
 • (доза за 2 големи или 3 мали чаши)
 • грст зрели кајсии
 • чинија крупна боровинка
 • чинија малини
 • неколку бадеми
 • неколку семки какао
 • 2-3 урми
 • 2 банани
 • 1 лажица чиа семе
 • свежа мента
 • малку корен од ѓумбир (може и мелен)
 • мала китка зеленолисест зеленчук (кељ, блитва, спанаќ или нешто слично на нив)
 • грст шумски јагоди (ни се најдоа од шар планина)
 

Подготовка

1. Сите продукти (освен малку мента, чиа и шумски јагоди за декорација) се ставаат во блендер и се пасираат додека не се добие хомогена смеса.

2. Добивате лесно, хранливо и вкусно смути за квалитетен почеток на денот.