Сезонско смути со праски

Нова епизода на сезонско смути. Праските со количина доминираа во оваа комбинација, но сепак со бојата успеа да преовлада боровинката. Крајниот резултат беше многу вкусно и здраво смути. Вреди да се проба!

 
  • околу 1 кг праски
  • мала китка зеленолисест зеленчук (блитва, спанаќ и сл.)
  • грст ореви
  • 2 банани
  • 50-70г боровинки
  • 1 лажица гоџи бобинки
  • 1 лажица чиа семе
  • малку корен од ѓумбир (свеж или во прав)
  • 100-200мл вода
  • свежа мента
 

Подготовка

1. Покрупното овошје се сецка на помали парчиња, а потоа сите продукти се ставаат во блендер.

2. Се додава водата и се пасира додека не се добие хомогена смеса.

3. Смутито е готово, уживајте!