Идеална вечерна салата

Можете да бидете креативни со додатоците, но во секој случај ќе се најадете здраво и вкусно. Ние ги направивме двете варијанти (со пилешко месо и вегетаријанска).

 
 • 200г печурки шампињони
 • 1 кромид
 • 400г пилешко месо/мисиркино месо
 • 15тина шери домати
 • рендана моцарела
 • 10 маслинки
 • 2 китки марула
 • соја сос
 • барбекју сос
 • сенф
 • балсамико
 • сол по желба
 • прелив за салата по желба
 • семки од сончоглед и/или тиква
 • маслиново масло
 • лук во прав
 • домашни потпечени лепчиња
 

Подготовка

1. Ситно сецканиот кромид и печурки се пропржуваат во соја сос, лук во прав и малку маслиново масло. Потоа се додава пилешкото месо, сенфот и барбекју сос и се пржи околу 20тина минути (доколку сакате веге варијанта занемарете го пилешкото месо).

2. Зелената салата, шери доматите и маслинките ситно се сецкаат и во нив се додаваат семки од сончоглед или тиква. 

3. Во садот се додава оладената смеса од кромид, печурки и пилешко (по желба) и се зачинува со балсамико. 

4. На крај, по желба се посолува, се додава преливот и се попрскува со моцарела.

* Шефови: Јана & Андреј