Чипс од морков

Подгответе си вкусен и брз чипс од морков!

 
  • 2 големи моркови
  • маслиново масло
  • прстофат морска сол и бибер
 

Подготовка

1. Дебелите моркови исечете ги на ленти со мандолинско ноже.

2. Ставете ги морковите на тава врз хартија за печење и попрскајте со маслиновото.

3. Попрскајте со морска сол и бибер.

4. Ставете ги да се печат во рерна на 180 степени, 12 минути.

5. Послужете веднаш!